Ołówki kojarzone są przede wszystkim z czasami szkolnymi, gdzie miały zastosowanie na każdym etapie edukacji. Ich zastosowanie jest jednak znacznie szersze, zwłaszcza w branży technicznej i artystycznej.
Nazwa ołówek pochodzi od ołowiu, który był stosowany do pisania już w czasach starożytnych. I choć w XVI wieku w Anglii znaleziono grafit, który wykorzystywany jest w dzisiejszych ołówkach, to jednak nazwa wywodząca się od pierwiastka pozostała w użyciu do dzisiaj. Współczesny, klasyczny ołówek zbudowany jest z obudowy wykonanej z drewna lub tworzywa sztucznego oraz cienkiego wkładu, który jest mieszanką grafitu oraz kaolinu.
Ołówki rozróżniane są ze względu na ich twardość, która zmienia się wraz ze wzrostem ilości grafitu w mieszance. Ołówki do szkicowania z grupy twardych i bardzo twardych oznaczone są symbolem H (hard) oraz cyframi od 1 do 9, gdzie 9 oznacza najtwardszy rodzaj. Ten typ ołówków stosowany jest w rysunku technicznym, gdzie bardzo ważna jest precyzja. Miękki ołówek oznaczony jest symbolem B (black) i ma on zastosowanie w rysunku artystycznym. Istnieje również pośrednia twardość, która jest oznaczona symbolami F i HB. Są one najpopularniejsze i najczęściej stosowane do pisania, szczególnie przez uczniów.
Oprócz klasycznych drewnianych wariantów znane są również ołówki automatyczne. Składają się one zazwyczaj z obudowy z tworzywa sztucznego oraz z osobno dokupowanych wkładów o różnej grubości. Ich średnia waha się od 0,2 do 5,6 mm. Niewątpliwą zaletą modeli automatycznych jest fakt, że nie trzeba ich temperować, co może być uciążliwe w przypadku klasycznych, drewnianych wariantów, zwłaszcza gdy intensywnie korzysta się z tego narzędzia. Prostota wymiany rysików i wkładów do ołówków, również działa mocno na korzyść ołówków automatycznych.
Sprawdź nasze ołówków i wybieraj spośród setek produktów.